Co ještě k Aprice dodat?

Aprica leží v jednom z nejdelších ledovcových údolí Evropy, 100 km dlouhém údolí Valtellina. Město Aprica má zhruba 1600 obyvatel. Nachází se ve stejnojmenném průsmyku v nadmořské výšce 1172 m a je spojnicí mezi Valtellinou a Val Camonicou v provincii Sondrio.

Nejvyšší bod nad městem sahá do 2270 m nadmořské výšky. Vzdálenost tohoto malebného údolí je zhruba 750 km od Prahy.

Historie města sahá do hlubin středověku. Příkladem jsou dochované památky, které najdete v centru, kde dominují dva farní kostely Santa Maria Assunta, postaveném v šestnáctém století a San Pietro ze třináctého století.

Aprica StemmaV pozdním středověku se Aprica stala významnou obchodní cestou a byla využívaná i pro tažení vojsk proti nepřátelům v utajení, když se vyhnuli tradičním Tyrolským průsmykům. V 16. století tudy vedla poštovní, tak zvaná oslí cesta, spojnice mezi Francií a Itálií. Aprica však postupem času padala v zapomnění, až do 19. století, kdy se města pokusili obnovit slávu Aprického údolí.

To se podařilo až v 70. letech 20. století, kdy na severních svazích vybudovali sjezdovky. Od té doby Aprica vzkvétá a její svahy se plní lyžaři a nejenom amatérskými. Na těchto sjezdovkách se konali i závody Světového poháru.

Kam se podívat?

Orobie Valtellina2Pro zvídavější se zde nabízí návštěva Národopisného muzea, které je v centru městečka.

Ale není nic krásnějšího, než vystoupat na nějaký vrchol a podívat se do malebného údolí Aprici. K tomuto účelu se zde nabízí procházka parkem Orobie Valtellina (přírodní rezervace), který se rozprostírá nad městem, ale v zimě se procházka nedoporučuje.

Park Orobie Valtellina je rájem pro milovníky květin a zvířat. Zatím co se na severních svazích lyžuje, tak na jižní straně údolí se rozkládá ohromný park o rozloze 46 tisíc hektarů a leží v nadmořské výšce 2000-3000 metrů.

Nejznámější turistická trasa La Grande Via Orobie se táhne údolím a vede na horu a dolu. Není pro svou náročnost oblíbená, i když Orobie Valtellinase na ní nachází spousta památek. Je zde k vidění působení člověka už od doby ledové, staré pece a železné doly. V parku je spousta turistických tras, jak pro procházky, tak i pro cykloturistiku. Trasy lemují spousty přírodních i uměle vytvořených jezírek.

Chloubou parku je pak vybudování vyhlídek/pozorovatelen (Observatoře eko-Alpine fauna Aprica), kde můžete vidět a pozorovat zvířata ve volné přírodě, které sem pro tento účel byly vypuštěny. Do Alp se tak vrátili kamzíci, divoké kozy, jeleni, ale i tetřev a další původní živočichové, kterým bylo údolí Aprica domovem. Tetřeva také najdete v erbu parku.

Speciality

pizzoccheriJedlíci mohou ochutnat místní specialitky, které jsou velice chutné. Například klobása Bresaola z Valtelliny, která se vyrábí pouze v této oblasti. Je z hovězího masa a doba zrání trvá 3 až 5 měsíců. Stejně chráněnou značkou je opatřen i sýr Bitto, který se vyrábí jen v letních měsících. Další specialitou údolí (původ obec Teglio) jsou křupavé lívanečky Sciatt ve tvaru srdce, které se podávají na čekance a jsou zdobeny sýrem. Ale ten kdo neochutnal Aprico Pizzoccheri, jako by v Aprice nebyl. Pizzoccheri jsou domácí pohankové nudle s velmi výraznou chutí. To vše pak zapijete kvalitním vínem Sfursat (Sforzato) z Valtelliny, které se pěstuje z hroznů Nebbiolo na zdejších svazích.

 

 

Zájezdy do Aprici